Return to PILHOF home page - logo small

PIL Hall of Fame Current Membership

2016 Inductee information available Now!

Visit the CyberMuseum for more information on each inductee

Use the links provided below, or visit the museum homepage.

Click here for more information about the Inductees!

* = posthumous inductee

updated: 10/16/16

Year InductedName:School:Graduation Year:
2011 Jack Abdie Franklin 1955
2015 Tivon Abel Jefferson 1993
2015 Tracy Abernathy Franklin 1980
2010 Jon Abraham * Grant 1957 / Coach
2014 Ted Abram Grant 1959
2014 Ced (Rob) Aichele Grant 1955
2015 Virgil Allen Jefferson 1978
2005 Anthony Amado Jr. Benson 1981
2013 Gina Papasadero Aman Franklin 1997
2012 Ted Amato Cleveland (Commerce) 1963
2007 Neil Andersen Roosevelt 1951
2006 Stanley Andersen Roosevelt 1936
2006 Max Anderson Jefferson 1952
2014 Ron Anderson * Lincoln 1957
2011 Kiauna Anderson Floyd Grant 1997
2005 Phillip Arnold Roosevelt 1966
2009 Morris (Morry) Arntson Cleveland (Commerce) 1955
1981 Victor Atiyeh Washington 1941
2013 Wes Austin Grant 1962
2008 Odis Avritt Cleveland (Commerce) 1963
2004 Carl Ayres * Cleveland (Commerce) 1929
2014 Anne Backus Hutson Marshall 1986
2004 Chuck Bafaro * Cleveland (Commerce) 1948
2014 David Bahler Benson 1971
2016 David Bailey Lincoln Coach,1968-2013
2005 Walter Bailey Benson 1988
2015 Ross Baker Marshall 1979
1982 Terry Baker Jefferson 1959
2014 Jennifer Ballenger Hillman Wilson 1987
2016 Ben Balme Grant 1957
2004 Jim Balme * Washington 1949
1987 Emery Barnes Jefferson 1949
2016 Terry Barnes Jackson 1982
2008 Don Barrett Merit Award Merit Award
2008 Ron Barrett Washington 1944
2007 Dick Bartel Grant 1951
2004 Alan Bartholemy * Jefferson 1938
2011 Dick Bartle Benson 1944
2006 Doug Bashor Cleveland (Commerce) 1957
2008 Demar Batchelor * Washington 1954
2009 Jeff Batchelor Madison 1964
2006 Onia Bates Grant 1967
2012 John (Bud) Baynard Madison 1970
2005 Dick Beachell Wilson Coach
2009 John Beal Benson 1975
2006 Tom Becic Lincoln 1949
1988 Johnny Beckett * Washington 1912
2005 Charles Bedford Washington 1969
2016 Greg Bell Roosevelt 1980
2016 John Bell * Roosevelt 1978
2009 Willie Bell Benson 1965
2006 Paul (Bunny) Bennett * Jefferson 1936
2007 Bud Berg Washington 1947
2004 Frank Berglund * Benson 1936
2010 Jerry Bergstrom * Franklin 1959
2016 Lindsey Berman Wilson 1976
2009 Len Berrie * Grant 1950
2013 Troy Berry Benson 1981
2008 Jack Bertell Jefferson Coach
2004 John Biancone * Benson 1930
2007 Robyn Biehler Jackson 1974
2011 Kerry Biermann Roosevelt 1969
2008 Tom Birch Franklin 1962
2005 Tina Blair Marshall 1981
2002 Art Boileau Lincoln 1976
2010 Nancy (Merki) Boland Grant 1943
2006 Warren Bolin Madison 1938 / Coach
2006 Michael Bolliger Jackson 1970
2005 Kaye Booth * Franklin 1950
2014 John Borich Benson 1981
2009 Travis Boslar Grant 1996
2006 Kent Bottenfield Madison 1986
2008 Ron Bottler Roosevelt 1951
2004 Bill Bottler Jr * Roosevelt 1950
2007 Ron Bowen Franklin 1944
2008 Barbara (Olson) Bowler Jefferson 1955
2010 Gary Bowles Benson 1968
2005 Richard Boyd Cleveland (Commerce) 1961
2014 Bonnie Boyd Shannon Cleveland (Commerce) 1957
2004 Stan Bozich Benson 1949
2014 Antar Brame Madison 1998
2005 Mark Brandenburg Cleveland (Commerce) 1972
1992 Terrell Brandon Grant 1988
2015 David Brannon Madison 1984
2016 Ken Brauckmiller Franklin 1984
2013 Kurt Brauckmiller Benson 1981
2013 Tom Brauckmiller Benson 1958
2014 Vernon Brazzle Lincoln 1958
2014 Sherron Bredeen * Roosevelt 1960
2005 Monte Brethauer * Jefferson 1949
2015 Julia Brim-Edwards Washington 1979
2004 Merv Brock Washington 1949
2010 Dick Brouwer Roosevelt 1945
2000 Cindy Brown Grant 1983
2015 Dick Brown Grant 1958
2014 Ron Brown Grant 1968
2013 Tim Brown Madison 1961
2010 Joe Brugato Washington 1948
2009 Jim Brusco * Washington 1945
2010 Jill (Weisner) Bryant Cleveland (Commerce) 1985
2004 John Bubalo * Lincoln 1937
2008 Mike Bubalo Lincoln 1967
2011 Frank Buckiewicz Grant Coach 1960-65
2015 Jim Bufton * Benson 1956
2011 Joe Bushman Benson 1989
2008 Phillip Bushman * Madison 1965
2008 Robert Butler Benson 1957
2010 Ron Byers Grant 1965
2011 Carl Cadonau Family Merit Award Merit
2016 Thomas Cameron * Cleveland (Commerce) 2005
1988 Lindsay Campbell * Jefferson Coach / Admin
2009 Sharon Canda Jefferson 1975
2015 Bill Candee Washington 1959
2013 Kristy Inskeep Carlson Roosevelt 1987
2005 Bill Carney Lincoln 1938
2015 Ken Carter Jefferson 1969
2010 Jim Chambers * Roosevelt 1958
2004 Lisa Channel Jackson 1982
2015 Joaquin Chapa Grant 2003
2004 Ed Cheney * Cleveland (Commerce) 1926
2014 Bill Cherry, MD Jefferson 1966
1992 Jean Cheshire Lincoln Coach 70s-80s
2012 Bob Christiansen Benson 1958
2013 Jim Clair Cleveland (Commerce) 1968
2014 Charles (Chuck) Cleek * Cleveland (Commerce) 1931
2015 Mike Clopton Wilson 1977-2014
2004 Sherman Cochran Roosevelt 1958
2007 Lionel Coleman Jefferson 1964
2004 Tommy Collins * Washington 1934
2004 Ray Conlon Wilson Coach, 60-70s
2013 Caley Cook * Jefferson 1951
2015 Elwood Cooke * Benson 1932
2014 David Coons Washington 1961
2014 Paul Corbin Jackson 1982
2005 Anson (Midge) Cornell * Washington 1912
2001 Judy Cornell DeRego Grant 1951
2009 Rich Costi Washington 1953
2016 Greg Cotton Grant 1974
1991 Mark Cotton Grant Coach
2010 Louis Coulter * Jefferson 1920
2005 Bill Courtney * Benson 1933
2009 Doug Cramer Wilson 1970
2007 Scott Cress Lincoln 1964
2011 Brian Crook Franklin 1983
2009 Bruce Cudd Grant 1951
2016 Robert Curry Washington 1974
2009 Vic Curtin * Franklin 1930
2014 Jim Damis Grant 1953
2008 John Damis Grant 1958
2009 Dick Daniels Jefferson 1962
2013 Gary Daniels Cleveland (Commerce) 1970
2009 Norm Daniels Merit Award Merit
2016 Brittney Davis Jefferson 2004
2009 Gaylord (Gay) Davis Cleveland (Commerce) 1964
2006 Laddy Davis Washington 1948
2006 Marie Davis Lincoln 1995
2005 Ralph Davis Jefferson 1939
2013 Kenny Deane Roosevelt 1952
2011 Eddie DeFreitas * Lincoln 1937
2011 Eddie DeFreitas Roosevelt 1969
2016 Harry Demorest Jefferson 1959
2015 Dale Derrick Roosevelt 1970
1986 Tom DeSylvia Jefferson Coach, 50-60s
2013 Robert Devich Commerce 1946
2013 Melissa Diede Marshall 1981
2006 Tom Dodd Benson 1976
2005 Rich Dodge Wilson 1973
2007 Michelle Donahue Watts Lincoln 1985
2010 Pat Donnelly * Lincoln 1962
2008 Kent Dorsey Jackson 1978
2016 Mike Downer Benson 1969
2011 Bill Drake Jefferson 1968
2005 Bill Dressel Benson 1977-97
2004 Rob Dressler Madison 1971
2013 Dale Duff * Grant 1950
2004 Pat Duff * Grant 1948
2004 Jack Dunn Lincoln 1946
2014 Jeff Dunn Wilson 1974
2012 Jim Dunn Wilson 1976
2011 John Dunn Wilson 1973
2016 Philip Dunn Lincoln 1989
2008 Ron Dunn * Lincoln 1945
2001 Paul Durham Franklin 1932
2004 Virgle Earle * Washington Coach,1909-17
2009 Ron East Lincoln 1961
2004 Rickey Eatmon Adams 1972
2010 Art Eckman Jefferson 1959
2015 Dave Edwards * Grant 1940
2004 Jack Edwards * Grant Coach+ 20-30s
2009 Carol Eggen Tyree-Dewell Wilson 1961
2004 Bill Eilertson * Grant Coach, 20-50s
2015 Udeme Elijah Usoro Benson 1995
2005 Ben Ell * Jefferson 1935
2004 Roy Ell * Jefferson 1938
2015 Mick Ellett Cleveland (Commerce) 1965
1991 Hal Ellmers Franklin Coach
2003 George Emigh Franklin Coach
2010 Duane Enochs Jefferson 1948
2012 Virginia May Enos Grant 1950
2007 Ed Erautt Lincoln 1942
2007 Joe Erautt * Lincoln 1938
2002 Jeff Erdman Madison 1977
2011 Ron Eshleman Cleveland (Commerce) 1970
2009 Dick Estey Washington 1948
1985 Betty Evans Grayson * Franklin 1944
1986 Darrell Everett * Marshall Coach
2004 Carol Everett Elliott Jefferson 1956
2005 Gerald (Jerry) Exley Jr. Grant 1952
1987 Jerry Exley Sr * Washington Coach
1983 Leon Fabre * Franklin Coach
2016 Bob Fahsholz Roosevelt 1968
2006 Jenifer Ferres Trupp Roosevelt 1991
1990 Carolyn Fitzwater Washington 1953
2015 Gene Flippin * Cleveland (Commerce) 1962-1979
2011 Jack Flitcraft Madison 1969
1991 Marv Flitcroft * Franklin Coach / Admin
2016 Bob (Rusty) Flowerree * Lincoln 1963
2008 Ray Foleen Washington 1947
2014 Ginny Folk Benson 1991
2010 Keith Forman Cleveland (Commerce) 1959
2012 John Fortner Jackson 1979
2008 John Fought Jackson 1972
2016 Denise Fox Montgomery Madison 1985
1988 Fred Fozzard Marshall 1964
2006 Don Francin * Marshall Coach
2011 Dean Franciskovich Madison 1962
2003 Bill Franzke Madison Coach
2011 Frank Franzone Lincoln 1965
2008 John Frazier Jefferson 1982
2012 Susan Freed-Held Wilson 1960
2008 John Freeman Sabin 1947
2007 Jenifer Freeman King Marshall 1982
2006 Katherine Frewing Shallenberger Cleveland (Commerce) 1988
2014 Michelle Fuller Apodaca Franklin 1986
2011 Brad Fullerton Benson 1947
2007 Dan Fulton Benson 1974
2004 Brian Fundingsland Jackson 1981
2005 Ron Fundingsland * Jefferson 1950
2006 Milt Fyre Cleveland (Commerce) 1959
2013 Joyce Gago Merit Award 1954
2011 Dave Gammon Wilson 1962
2008 Charles Ganter * Roosevelt 1956
2004 Dave Gasser Madison 1970
2012 Jerry Gatto Cleveland (Commerce) Coach
2009 Joe Gatto Cleveland (Commerce) 1957
2005 Len Gehrke * Jefferson Coach
2011 Dave Gemma Merit Award Merit
2013 Jeannie Gentry Marshall 1989
2015 Andre George Roosevelt 1985
2013 Joe Gerber Grant 1996
2015 Matt Geske Franklin 1994
2004 A.P. Gibson * Benson Coach 1927-39
2007 Albert Gibson * Benson 1934
2005 Dr. Robert Gill Jefferson 1954
2008 Bill Gleason * Grant 1936
2004 Ned Gleason * Grant 1928
2004 Harry Glickman Lincoln 1941
2014 Paul Goddard * Lincoln 1958
2014 Shelby Golden * Cleveland (Commerce) 1934
2008 Joe Goodale Franklin 1966
2011 John Goode Benson 1951
1984 Joe Gordon * Jefferson 1932
2008 Beverly Graham-Ane * Jefferson 1954
2009 Marlin Grahn Madison 1965
1985 Bill Gray Benson 1941
1989 Dick Gray Roosevelt 1945
2015 Gary Gray Benson 1972
2010 Michelle Gray Marshall 1990
2010 Mickey Gray Roosevelt 1955
1981 Bobby Grayson * Jefferson 1932
2004 Mark (Buck) Grayson * Jefferson 1927
1991 AC Green Benson 1981
2007 Allegra Green Benson 1991
2016 Woodrow Green Jefferson 1970
2016 Joel Greene Madison 1994
2013 Terry Greene Washington 1964
2008 Bob Gregory Roosevelt 1951
1983 Jim Grelle Lincoln 1954
2010 Ed Grenier * Benson 1953
2010 Gordy Grenier Benson 1954
2007 Mark Gronvold Cleveland (Commerce) 1977
2007 Mitch Gronvold Cleveland (Commerce) 1977
2006 Aaron Gross Lincoln 1987
2015 Robert Grove * Roosevelt 1963
2015 Karl Haag Lincoln 1958
2010 Dave (Glover) Hacker Lincoln 1964
2005 Ancer Haggerty Jefferson 1962
2011 Dave Hagmeier Jackson 1972
1992 Wade (Swede) Halbrook * Lincoln 1952
2014 LaJuana Hall Madison 1985
2004 Al Hansen * Grant 1950
2007 Larry Hanson Jefferson 1965
2012 John Harding Franklin 1974
2003 Ralph Harper * Benson Coach
1990 Roy Harrington * Grant Coach
2011 Bobby Harris Jefferson Coach 1977-98
2012 Marshall Haskins Jefferson 1981
2005 Huey Hatten * Jefferson 1956
2013 Greg Hay Madison 1976
2009 Bob Hefflinger Cleveland (Commerce) 1967
2007 Jim Hefflinger Cleveland (Commerce) 1968
2004 Dwane Helbig Roosevelt 1950
2004 George Held Wilson 1958
2010 Richard Henjyoji Cleveland (Commerce) 1965
2010 Lorna (Tramblay) Henry Cleveland (Commerce) 1958
2005 Jake Hergert * Jefferson 1937
2005 Mickey Hergert Jefferson 1959
2007 Ron Hergert Jefferson 1961
2010 Jack Hewitt * Wilson 1983
2000 Lynn Hewitt Franklin 1959
2007 George Hibbard * Jefferson Coach
2012 Dave Hildahl Madison 1976
2016 Darrell Hill Cleveland (Commerce) 1975
2010 Rob Hilsenteger Franklin 1991
1982 Howard Hobson Franklin 1921
2008 Kay Hoff * Franklin 1943
2016 Howard Hogan Jefferson 1956
2009 Kelly Hogue Zielke Marshall 1978
2014 Mark Hoisington Benson 1975
2015 John Holt Lincoln 1978
2016 Stanley Hopkins Jefferson 1970
2016 Walt Hopkins Roosevelt 1963
2011 Tony Hopson Jefferson 1972
2010 Romund Howard Madison 1981
2012 Bill Hryciw * Benson Coach
2010 John Hughes Marshall Coach
2009 Bob Hull Jefferson Coach, 50-60s
2014 Raymond (Scott) Hume Madison 1975
2012 Charles Hunt Washington 1967
2009 Ronnie Husk * Franklin 1936
2006 Ray Hyde Washington 1950
2005 Cecil Ira * Franklin 1959
2015 Ward Irvine * Jefferson 1915
2008 Hal Jackson Grant 1965
2007 Jackie Jackson Grant 1979
2013 Paul Jackson Jackson 1981
2013 Scott Jackson Grant 1971
2011 Steve Jackson Jackson 1981
1987 Peter Jacobsen Lincoln 1972
2006 Bob (Jake) Jacoby Grant 1954
2004 Cathy Jamison Imwalle Wilson 1966
2016 Bobby Janisse * Jefferson 1990
2007 Gene Jaques Franklin 1943
2005 John Jarboe Franklin 1951
1982 Hopkin Jenkins * Jefferson Coach / Admin
2004 Eldon Jenne * Washington Coach, 20-30s
2005 Bjarne Jensen * Franklin 1957
2013 Ken Jensen * Washington 1948
2016 Patricia Jensen Grant 1969
2013 Lloyd Jepson * Benson 1949
2016 Christopher Jewell Franklin 1996
2008 Benjamin (Ben) Johnson Roosevelt 1949
2007 Clarence (Moose) Johnson * Washington 1913
2011 Dave Johnson Roosevelt 1966
2006 Don Johnson Jefferson 1944
2004 Karyl Wing Johnson Marshall 1981
2004 Levin (Junior) Johnson Grant 1966
2015 Rodney Johnson Benson 1974
2011 Tom Johnson * Washington 1956
2004 Richard (Dick) Jolley Cleveland (Commerce) 1955
2005 Dan Jones Marshall 1977
2008 Harvey Jones Cleveland (Commerce) 1955
2014 Jerry Jones Cleveland (Commerce) 1958
1991 June Jones Grant 1971
2010 Nate Jones Jefferson 1956 / Administrator
2006 Nick Jones Marshall 1963
2007 Rod Jones Marshall Coach
2009 Sheldon Jones Grant 1944
1992 Steve Jones Franklin 1960
2009 Tom Jones * Washington 1964 + Coach
2008 Dave Kafoury Cleveland (Commerce) 1962
2004 John Karamanos * Cleveland (Commerce) 1941
2010 Wayne Karney * Lincoln 1968
2012 Kate Kaufman Franklin 1997
2010 Melvin (Dutch) Kawasoe Franklin Coach
2007 Steve Kebbe Madison 1969
2005 Larry Keck Madison Coach
2006 Jack Keller * Washington 1946
2005 John (Johnny) Keller Grant 1952
2015 Robert Key Marshall 1984
1989 Chappie King Franklin 1921
2010 Creslyn (Drumm) King Jackson 1975
2005 Don Kirsch * Jefferson 1939
2004 Chris Klausman Haining Franklin 1981
2006 Curtis Knight Roosevelt 1954
2001 Phil Knight Cleveland (Commerce) 1955
2005 Clyde Knox * Grant Coach
2012 Carl Knudsen * Jefferson Coach/Athlete
2005 Dave Kocer Jackson Coach
2005 Barney Koch * Grant Coach
2005 Bob Koch Washington 1940
2009 Elmer Kolberg * Lincoln 1935
2008 Jeff Kolberg Lincoln 1967
2011 Stan Koltsch Marshall 1963
2005 John Kovenz Lincoln 1943
2004 Jerry Krafve * Washington 1945
2006 Keith Krafve Cleveland (Commerce) 1982
2005 Ralph Krafve Washington 1948
2006 Teri Kramer Huff Wilson 1984
2008 Frank Krause Franklin 1950
2002 Mel Krause Cleveland (Commerce) 1946
2011 Krieger Family (Broadmoor Golf) Merit Award Merit
2008 Larry Krohn Merit Award Merit Award
2006 Paul Krueger Benson 1976
2012 Jack Kutter Benson 1961
2014 Andre LaBorde * Lincoln 1957
2015 Christy Lacey-Krietz MacColl Lincoln 1996
2008 Gary Ladd Jefferson 1968
2005 Keith Lampard Madison 1963
2014 Richard Langston Washington 1951
2013 Cindy Teuscher Larsen Jackson 1982
2014 Martin Larson Madison 1976
2012 Tom Larson Madison 1974
2008 Carol (Olson) Lasko Jefferson 1955
2013 Jerry Laurens * Commerce 1937
2004 Bob Lavey Washington 1946
2013 Michael Lee Jefferson 2001
2007 Rickey Lee Benson 1973
2016 Lorena Legarde Washington-Monroe 1981
2010 Graeme Leggatt Washington 1949
2009 Ron Lehl Franklin 1951
2008 Charles (Charlie) Lehman Marshall Coach
2007 Al Lehrer Wilson 1959
2006 Curly Leininger * Washington 1943
2014 Bob Lemon Marshall 1974
2015 Terry Lenchitsky Lincoln 1958
2002 Dorothea Lensch * Merit Award Merit Award
2006 David Lewis Grant 1979
2003 Ed Lewis Washington 1928
2015 Richard Lewis Grant 1968
2009 Terry Ley Madison 1965
2010 Bob Likins * Grant 1940
2004 Jerome (Jerry) Lillie * Grant 1928
2010 Leon Lincoln Jr Madison 1987
2011 Chris Lindsay Jackson 1981
2011 Brad Linn Franklin 1993
2015 Sherelle Littleton Williams Benson 1989
2005 Louis (Louie) Lofland * Roosevelt 1952
2007 Bill Logan Franklin 1943
1984 Mickey Lolich Lincoln 1958
2012 Frank Lolich Sr. * Lincoln 1941
2006 Dave Long Cleveland (Commerce) 1959
2006 Jerry Long * Franklin 1943
2004 Philip Loprinzi * Cleveland (Commerce) 1939
2003 Roy Love Cleveland (Commerce) 1955
2010 Don Lovell Madison 1981
2006 Bob Lovlien Franklin 1967
2009 Denise Lucas Jefferson 1985
2012 Jim Luening * Roosevelt 1958
2005 John (Jack) Luhrs Franklin 1957
2011 Frank Luizzi * Washington 1947
2015 Carolyn Lumber Grant 1971
2011 Butch Lumby Grant 1962
2005 Jerry Lyons Washington 1949
2012 Dick Mabry * Franklin Coach
2009 Jim MacDicken Jackson Coach
2005 Tom Macdonald Grant 1948
2007 Doug MacFarlane * Franklin 1947
2005 Kevin MacMillan * Grant 1979
2009 Leo Maguigan Roosevelt 1941
2011 Dennis Maloney Cleveland (Commerce) 1960
2012 Fred (Lefty) Marineau * Benson Coach
2005 Robin Marks Lincoln 1980
2014 Jennifer Marron Wilson 1986
2016 Vern Marshall , Jr. Benson 1976
2005 Vern Marshall Sr. * Roosevelt 1953
2012 Ron Martin Jefferson 1961
2015 Judith Martin-Morgan Cleveland (Commerce) 1958
2014 Damion Martindale Marshall 1994
2014 Lloyd Martindale Marshall 1988
2014 Erica Mashia Spencer Jefferson 1995
2005 Cardell Mathews * Washington 1959
2010 Gerald (Jerry) Mattioda Franklin 1958
2010 Riley Mattson Grant 1957
2011 Bruce Maxwell Madison 1969
2013 John Mays Lincoln 1969
2013 Tom McAllister * Jefferson 1963
2015 Morgen McAtee-Kelm Franklin 1996
1985 Paul McCall * Grant Coach/PPS
2008 Don McCallum * Benson 1946
2010 Dick McCarty * Sabin 1947
2008 Dick McClain Madison Coach
2008 Glen McClendon Lincoln 1966
2004 Mason McCoy * Roosevelt Coach, 40-50s
2000 Leodis McDaniel * Madison Principal
2013 Doug McDougal Wilson 1961
2011 Dan McElhaney Franklin 1969
2008 Joe McFerrin Grant 1987
2008 Sharon (Otterstedt) McGhehey Wilson 1984
2016 Kevin McGill Jackson 1976
2012 Jerry McGinnis Marshall 1974
2015 Terry McGowan Jefferson 1969
2012 Jim McGregor Grant 1940
2004 Stan McGuire * Roosevelt 1945
2014 Leon McKenzie Benson 1971
2015 Antonio McKinney Jefferson 1996
2008 Herman McKinney Washington 1956
2004 Clifford (Chief) McLean * Benson 1932
2014 Damon McPherson Jefferson 1992
2007 Donnie McPherson Washington 1969
2014 Bill Mebesius Roosevelt 1970
1987 Colton Meek * Grant Principal
2006 Gail Meier Wilson 1972
2009 Dan Mello Roosevelt 1970
2013 Steve Melnichuk Wilson 1976-1994
2009 Ruben Menashe Grant 1951
2009 Jay Mercer * Jefferson 1935
2013 Dominique Merriweather Benson 1993
2005 Milo Meskel Sr. * Lincoln 1947
2012 Lee Miesen Washington 1946
2013 Aaron Miles Jefferson 2001
2005 Marcia Miles Gates Roosevelt 1982
2011 John Miller * Wilson 1966
2015 Patty G. Miller Washington 1958
2013 Stan Miller Jefferson 1958
2008 Art Milne Grant 1944
2011 Frank Mimnaugh * Jefferson 1926
2014 George Mimnaugh * Jefferson 1922
2004 Dan Mitola * Cleveland (Commerce) 1931
2011 Leo Montgomery * Jefferson 1963
2004 Raymond (Butch) Morse * Benson 1931
2001 Darryl Motley Grant 1978
2009 Chuck Mucha * Benson Coach, 50-70s
2008 Chris Mueller Madison 1968
2004 Mary Lou Mulflur Grant 1976
1986 Dale Murphy Wilson 1974
2009 Cindy Murphy Padilla Wilson 1989
2006 Ron Nakata Franklin 1957
2006 Kathy Naylor Prenevost Adams 1975
2005 Emery Neale * Grant 1939
2012 Bob Nearing Marshall 1972
2012 Tom Nearing Marshall 1965
2008 John Neeley Roosevelt 1946
2006 Jack Neer Grant 1951
2010 Harvey Neffendorf Roosevelt 1953
2014 Ron (Babe) Neffendorf Roosevelt 1953
2004 Darryl Nelson * Washington 1947
2013 John Nelson Madison 1962
2007 Larry Nelson Roosevelt 1966
2005 Karla Neupert Hockley Lincoln 1977
2004 Jim Newcomb * Benson 1949
2011 Warren Newell * Cleveland (Commerce) 1960
2004 Mike Nguyen Franklin 1990
2012 Don Nibblett * Benson 1947
2012 Ralph Nickerson Jefferson 1970
2004 Bill Nickleberry Jefferson 1966
2016 Tom Nielsen Cleveland (Commerce) 1962
2006 Bruce Nishikawa Benson 1974
2005 Herb Normandine * Washington 1914
2012 James O. Norton * Cleveland (Commerce) Coach
2009 Jim Norton Jr. Washington 1949 + Coach
2004 Forrest (Skeet) O'Connell * Cleveland (Commerce) 1930
2007 Jim Officer Madison 1969
2003 Mary Officer Christianson Madison 1973
1989 Ted Ogdahl * Grant Coach
2014 Ryan Oliver Franklin 1997
2012 Deke Olmstead Lincoln 1965
2009 Jim Olson Roosevelt 1960
2011 Leonard Olson Roosevelt 1955
2015 Marilyn Olson Merit Award Merit, 1974-2001
2005 Robert (Bob) Olson Wilson 1959
2014 Gwen Olson Rhodes Jackson 1982
2004 Jeff Owens Marshall 1975
2009 Bill Palmer Jr. Lincoln 1966
2007 Dick Parker Washington 1946
2009 Charles Parsons * Washington 1916
2005 Jim Partlow * Grant 1939
2011 Dennis Patera Cleveland (Commerce) 1963
1981 Jack Patera Washington 1951
2004 Charles Patterson * Benson 1932
2014 Mark Paul Jackson 1974
2005 Mike Paul Jackson 1973
1984 Johnny (Pesky) Paveskovich Lincoln 1938
2006 Vince (Pesky) Paveskovich Lincoln 1940
2006 David Pear Benson 1971
2016 Doug Pease Madison 1982
2012 Phil Penn * Jefferson 1932
2008 Wayne Petersen Cleveland (Commerce) 1962
1988 Don Peterson Roosevelt 1947
2007 Mark Peterson Marshall 1977
2010 Scott Peterson Wilson 1976
2010 Wendy Peterson Wilson 1978
2004 Jim Pettit * Benson 1941
2010 Heather Petty Cleveland (Commerce) 1999
1989 Ron Pheister Grant 1951
2000 Andy Pienovi Jefferson Coach
2007 LaVon Pierce Benson 1990
2010 Marty Pinz Madison 1977
2006 Roy Pittman Washington 1962
2013 Bruce Plato Wilson 1974
2005 Paul Poetsch Sr. Roosevelt 1950
2016 Dick Pooschke Benson 1967
2014 Karl Pope Franklin 1981
2008 Michele Potestio Wilson 1979
2016 Marc Powarczuk Cleveland (Commerce) 1993
2007 Dave Powell * Washington 1948
2010 Joan (Edwards) Powell Wilson 1962
2016 Brandon Prentice Wilson 1992
2011 Peter Pritchett Benson 1987
2010 Harold Quigley * Jefferson Coach, 1917-24
2004 Mark Radford Grant 1977
2008 Jake Raiton Wilson 1995
2006 Rick Raivio Benson 1975
2009 Bill Ranta Benson 1965 + Coach
2007 Charles (Chuck) Rask Jefferson 1956
2004 Marv Rasmussen Franklin 1943
2009 Robin Reed * Franklin 1921
2005 Tonja Reigle Cleveland (Commerce) 1978
2016 Kali Rembold Bader Lincoln 1992
2007 Walter (Wally) Remmers Jackson 1972
1982 Mel Renfro Jefferson 1960
2004 Raye Renfro * Jefferson 1959
2010 Bob Reynolds Jefferson 1941
2004 Verne Reynolds * Lincoln 1937
2004 Walter Reynolds Cleveland (Commerce) 1969
2011 Jackie Rice Grant 1958
2007 Harry Richards * Jefferson 1942
2007 Gordon Riese Wilson 1960
2007 Jack Riley Grant 1956
2008 Rosalynn (Hortsch) Ritschard Marshall 1985
2005 Jim Roberts Roosevelt 1950
2005 Tony Robertson Benson 1989
2006 Bobby Robinson * Jefferson 1926
2010 George Rochat Benson 1970
2005 Frank Roelandt Franklin 1942
2006 Ed Rooney Grant Coach
2015 Rich Rosemus * Madison 1981
2004 Jerry Ross Cleveland (Commerce) 1952
2008 Tony Ross Grant 1986
2008 Richard Rotto Benson 1956
2004 Rollie Rourke * Roosevelt Coach 1940s
2014 Alex Rovello * Cleveland (Commerce) 2010
2016 Bob Rudolph Jefferson 1949
2007 Steve Rudolph Wilson 1975
2009 Monty Rurey Marshall 1968 + Coach
2012 Robby Rust Marshall 1968
1990 Edward J. Ryan Merit Award Merit Award
1989 John (Jack) Ryan * Lincoln Coach
2005 Hal Saltzman Lincoln 1942
2016 Cristin Sammis Bansen Cleveland (Commerce) 2002
2016 Claude Sammons Marshall 1974
2016 Keith Sammons Marshall 1972
1985 Rick Sanders * Lincoln 1964
2006 Jim Sandsness Grant 1958
2011 Tom Sandt Wilson 1989
2013 Gabe Sandy Franklin 1990
2010 Jeff Santangelo Franklin 1975
2008 Scott Santangelo Franklin 1979
2012 Joel Sappenfield * Washington 1952
2008 Jim Satalich Lincoln 1958
2008 Richard Satalich * Lincoln 1954
2005 Mike Satterlee Roosevelt 1970
2011 Ken Scales Lincoln 1959
2016 Jeffrey R. Scheer Jackson 1982
2005 Joey Schmidt Marshall 1973
2013 Jeff Scholz Franklin 1998
2009 Mike Schrunk Roosevelt 1960
2004 Terry Schrunk * Roosevelt 1931
2005 Lizann Schultz Jackson 1975
2012 Avery Schwartz Lincoln 1964
2015 Skip Sconce Cleveland (Commerce) 1960
2005 Jack Scrivens Franklin 1952
2006 Lou Scrivens Franklin 1947
2004 Suzy Setterholm Madison 1985
2013 Jenny Shannon Lincoln 1985
1983 George Shaw * Grant 1951
2016 Pat Shaw Grant 1977
2013 Todd Shaw Franklin 1990
2005 Tom Shaw Grant 1947
2004 Art Shepherd * Benson 1945
2006 Kathleen Sherman Marshall 1982
2006 Greg Shewbert Madison 1975
2016 Renae Shuman Strong Marshall 1979
2006 Bob Signer Lincoln 1940
2012 Kelly Sills Wilson 1975
2002 Floyd Simmons * Jefferson 1943
2004 Ron Simonson Jackson Coach, 1960s
2009 Al Simpson Franklin 1950
2013 Bill Simpson Cleveland (Commerce) 1972
2011 Robin Sinclair Grant 1970
2012 Dick Sinovic Cleveland (Commerce) 1942
2014 Lee Sitton * Lincoln 1938
2008 Brenda Skinner Marshall 1977
2013 Greg Slavens Lincoln 1967
2006 Don Sloan Washington 1949
2000 Bill Smethurst Marshall Coach
2015 Jackie Smith * Washington 1967
2006 Keith Smith Wilson 1986
2001 Roger Smith Cleveland (Commerce) 1968
2014 Kate Soma Conwell Grant 2001
2011 Ken Spearing Madison 1975
2007 Dan Speer Franklin 1943
2012 George Spencer Lincoln 1959
2013 Christy Novitsky Spielman Madison 1996
2011 Mat Sprague Benson 1990
2012 Hugh Springer Cleveland (Commerce) 1956
2004 Rans Sprinkling * Grant 1946
2010 Rance Spruill Jefferson 1959
2011 George Staehnke Franklin 1958
2012 Don Stamm Grant 1946
2007 Ed Stamm Grant 1939
2009 Brett Starr Jackson 1979
2007 Bill Stempel Cleveland (Commerce) 1954
2007 Ron Stempel * Cleveland (Commerce) 1953
2001 David Stief * Marshall 1974
2007 Alex Stiles Lincoln 1984
2010 John Stilwell Grant Coach, 1983-98
2011 Bill Stoll * Washington 1935
2009 Wendell Stonelake Franklin 1958
2008 Charles (Charlie) Stoudamire Washington 1968
2000 Damon Stoudamire Wilson 1991
2008 Willie Stoudamire Washington 1968
2005 Morris Stremick Cleveland (Commerce) 1940
2009 Byron Strickland Roosevelt 1963
2015 Patrick Strickland Wilson 1989
2012 Charles (Chuck) Stronach Franklin 1959
2014 Jackie Strong Jefferson 1969
2015 Karen Strong Marshall 1973
2016 Mike Strutton * Madison 1980
2016 Ndamukong Suh Grant 2005
2009 Dennis (Denny) Sullivan Grant Coach, 50-60s
2008 Ken Surbrook Benson Coach
2016 Walter Sutherman * Benson 1931
2014 Evan Swanson Cleveland (Commerce) 1997
2007 Tom Swanson Adams Coach
2009 Bill Taitt * Roosevelt 1941
2004 Gene Tanselli Jefferson 1947
2007 Bob Tate Franklin 1943
2008 Claret Taylor Roosevelt 1950
2005 Jack Taylor Madison 1962
2008 William Taylor Benson 1983
2009 John Tehan Lincoln 1966
2007 Dave Teyema Roosevelt 1942
2012 Robert Thierman Roosevelt 1955
2009 John Thies Jefferson 1959
2016 Lauren Thies Lincoln 1997
2015 Brian Thomas Madison 1989
2015 Carl Tinsley Roosevelt 1965
2011 Jeff Toberg Marshall 1971
2011 Dan Tonn Madison 1961
2010 Dan Torrey * Grant 1940
2012 James (Mush) Torson * Grant Coach
2007 Jim Torson * Grant 1951
2005 Sam Tosti Cleveland (Commerce) 1940
2004 Ken Trapp Marshall Coach, 70-80s
1988 Tom Trebelhorn Cleveland (Commerce) 1966
2004 Steve Troy * Franklin 1943
1990 Wayne Twitchell Wilson 1966
2007 Mfon Udoka Benson 1994
2007 Dwight Umbarger Cleveland (Commerce) 1953
2005 Richard L. (Dick) Unis Franklin 1946
2005 Willis Urban Washington 1945
2014 Weldon Vance Jefferson 1969
2007 Chris Verbout Roosevelt 1996
2009 Art Verment * Cleveland (Commerce) Coach
2008 Jack Viskov Cleveland (Commerce) 1952
2004 John Voll * Franklin 1932
2004 Tim Vollmer Benson 1965
2004 Fred Volz * Grant 1930
2013 Ernest Vosper * Jefferson 1912
2014 Robert (Bob) Waggener Roosevelt 1966
1984 Eric Waldorf * Jefferson Coach
2005 Caroline Walker Grant 1971
2012 Clyde Walker * Washington 1933
2013 George Walker * Lincoln 1937
2005 Oz (Tub) Walker * Washington 1915
2007 Bill Wallin Grant 1958
2015 Mike Walsh * Lincoln 1960
2015 Tom Walsh Lincoln 1958
2012 David Wanaka Roosevelt 1954
1986 Pete Ward Jefferson 1955
2008 Ed Warren * Cleveland (Commerce) Coach
2008 Jimmie A Warren Benson 1962
2011 Johnnie Warren Roosevelt 1954
2010 Regina Warren Benson 1991
2006 Herb Washburn Jefferson 1960
2013 Charles (Chuck) Washington * Jefferson 1970
1990 Richard Washington Benson 1973
2009 Jan Watt Merit Award Merit
2005 Virgil Webb Washington 1948
2013 Kelli Dufficy Wedin Franklin 1990
2007 Ken Wegner Roosevelt 1950
1987 Arnie Weinmeister * Jefferson 1941
2004 Joe Wendlick * Jefferson 1935
2013 Mark Wentzien Marshall 1978
2005 Travis West * Benson 1985
2006 Art Westcott Franklin Principal
2013 Laura Westwood Grant 2002
2005 Bill Wetzler * Jefferson 1939
2005 Don White * Washington 1948
2013 Elaine Pond White Grant 1976
2005 Merlin (Bud) White Jefferson Coach, 50-60s
2013 Adam Whitehead Grant 2001
2016 Sam Whitney Benson 1954
2010 George Wight Merit Award Merit
2009 Natalie Wight Cleveland (Commerce) 1992
1992 Bill Wiitala Roosevelt 1954
2015 Elizabeth Wild Grant 2004
2005 Dick Wilkins * Lincoln 1943
2007 Charles Williams * Washington 1920
2014 Charles Williams * Washington 1924
2014 Jimmy (Precious) Williams * Benson 1954
2009 Orlando Williams Benson 1990
2006 Roger Williams Jefferson 1953
2010 Scott Williams Franklin 1979
1985 Wade Williams * Lincoln Coach
2010 Artie Wilson Grant 1970
2011 Chuck (Bumper) Wilson Grant 1959
2006 Curtis Wilson Roosevelt 1986
2008 Jim Wilson Franklin 1944
2004 Vere Windnagle * Washington 1911 + Coach
2009 Kristy Wing Ree Marshall 1988
2012 Herman Winterholler Roosevelt 1954
2004 Jim Winters * Roosevelt 1949
1983 Rick Wise Madison 1963
2007 Tom Wise Madison 1970
2012 Pete Withers * Grant 1946
2015 Darren Wittcke Madison 1986
2015 Ron Wold Jackson 1981
2012 Dee Wolfe Lincoln 1964
2006 Bob Woodle Benson 1959
2004 Ray Woodman * Jefferson 1933
2009 Patrice Woods Turner Benson 1992
2012 Rena Wright Roosevelt 1997
2012 Karl Wustrack Wilson 1962
2011 Gary Yarco Cleveland (Commerce) 1977
1985 George Yerkovich Washington 1931
2006 Cliff York Roosevelt 1950
2013 Don York Cleveland (Commerce) 1957-1983
2004 Harold A. (Hal) York * Roosevelt Coach+20-60s
2004 Dick Yost * Grant 1947
2005 Earl Younce * Roosevelt 1933
1984 Len Younce Roosevelt 1937
2008 Gil Young * Sabin 1941
2013 Jim Zachor Madison 1962
2012 Randy Zimmerman Jackson 1979
2014 Harold Zurcher * Jefferson 1943

 

Portland Interscholastic League
Hall of Fame

7410 SW Oleson Road
PMB 228
Portland, OR 97223
www.PILHallofFame.org

The PIL Hall of Fame is a 501(c)(3) non-profit organization